Android Oyun Nasıl Yapılır ?

14 Ekim 2017 Blog Yazıları Son Güncelleme: 14 Ekim 2017

Android Oyun Nasıl Yapılır ?


Bugün sizlere Android Oyun Yapma Programı olan Unity 3D ve birkaç önemli bilgi sunacağız, umarım sizlere bir nebze olsun yararımız dokunur. Sürekli olarak gelişen Android dünyasında bilmediğimiz daha önceden hiç oynamadığımız yüzlerce belkide binlerce Android oyunu bulunuyor. Bu oyunlar milyonlarca insan tarafından çok beğenilerek oynanıyor sadece bununla da kalmıyor, insanlarımız Android platformuna bu oyunlar için ciddi paralar yatırıyor. Haliyle durum bu şekilde olunca oyun yapmak isteyen insanların sayısı da aynı bu oyunlar gibi sürekli olarak artıyor. Oyun yapmak isteyen çok lakin türkiye de Android Oyun Yapma olayı açıkcası biraz zor çünkü ülkemizde bu konu hakkında yeterli kaynak sunan, bilgi ışığı yayan çok fazla site yok. Bu yazımızda elimizden geldiği kadar sizlere yardımcı olmaya çalıştık.

Android Oyun Yapma ProgramıAndroid oyun yapma programı olan Unity 3D'yi indirmek için buraya tıklayın.

Bilgisayarınıza indireceğiniz 1.04 MB boyutundaki Unity Download Assistant programını çalıştırın, bu program 3.6 GB boyutundaki Unity 3D programını internet üzerinden bilgisayarınıza otomatik olarak indirmeye başlayacaktır.

Android Oyun Nasıl Yapılır ?Unity yardımıyla C#, JavaScript, Boo dillerinden herhangi birini öğrenerek ve modelleme olayı konusunda da birkaç bilgi öğrenerek oyun tasarlamaya başlayabilirsiniz.

Unity 3D öğrenebilmeniz için sizlere yardımcı olacak türkçe kaynakları internette bulabilirsiniz.

Unity 3D indirmek için buraya tıklayın, Unity 3D indirebilir ve ilk oyununuzu yapmaya başlayabilirsiniz.

Android Oyun Hangi Program Dilleri İle Yapılır ?Pek çok programlama dili ile Android ve Pc Oyunu yapılabilmektedir, en çok kullanılan oyun yapma dili ise C++ adlı programlama dilidir. Fakat bu durum platform türüne göre değişiklik gösterebiliyor. Örneğin Windows ve XBOX platformlarında en çok C# programlama dili kullanılır, daha eski sistemlerde ise Assembly programlama dili kullanılmaktadır. Oyun yapmak için yalnızca kendi dilini kullanan dünyaca ünlü büyük oyun firmalarıda bulunmaktadır, bu firmalar kendilerine ait olan Unreal Script ve QuakeC programlama dillerini kullanmaktalar.

Unity ile Android Oyun Yapma

Unity kullanarak bir android oyun yapmak istiyorsanızz C#, Java, Boo programlama dillerinden birini bilmeniz gerekmektedir.

Adobe Flash ile Android Oyun Yapma

Adobe Flash kullanarak bir oyun yapmak istiyorsanız Action Script 3 programlama dilini bilmeniz gerekmektedir. Eğer oyun yapma konusunda kararlıysanız, öncelikle kodların gözünüzü korkutmaması gerekiyor. Kodlama çok zor sayılmaz, başlangıç aşamasındaki insanlarımıza biraz zor gelebilmekte lakin mantığını ve terimlerini kavradıkça bir süre sonra Oyun Yapma işi keyifli hale gelmeye başlıyor.

Kodlamasız Android Oyun Yapılır mı ?Hayal ettiğiniz oyun türünü, oyun özelliklerini hayal ettiğiniz şekilde ortaya dökebilmeniz için ve bu oyunun her şeyiyle size ait olması, çalıntı ve ya düzenleme olmaması için yani sıfırdan bir eser yaratabilmeniz için kodlama bilmeniz gerekiyor öncelikle bu konuda hemfikir olalım.

Kodlamasız android oyun yapılabilmektedir, bu işi yapabilmeniz için AppsGeyser ve buna benzer yabancı uygulama oluşturma siteleri mevcut, bu siteleri kullanabilirsiniz. Youtube üzerinde bu tarz uygulama oluşturma siteleri üzerinden oyun yapan kişilerin videoları mevcut, bu videoları izleyebilir ve anlatılanları uygulayarak kendi android oyununuzu oluşturabilirsiniz, sizler için örnek bir video paylaştım.


Android Oyun Nasıl Yapılır ? İle Benzer Yazılar

1 MB Kaç KB ?

1 MB Kaç KB ?

25 Ekim 2017

1 GB Kaç MB ?

1 GB Kaç MB ?

25 Ekim 2017

Herif Ne Demek ?

Herif Ne Demek ?

20 Ekim 2017

Android Oyun Nasıl Yapılır ? İçin Yorum Yapabilirsiniz. (0)